1. Szczegółowych informacji udzielają:
-
pośrednik pracy
Dawid Świniarski
tel. 033 858-63-30
fax. 033 858-69-91
fax. 033 858-69-91
parter, stanowisko obsługi osób niepełnosprawnych
Anna Grenda-Czakon
tel. 033 858-63-36
fax. 033 858-69-91
parter, stanowisko obsługi osób niepełnosprawnych
Anna Grenda-Czakon
tel. 033 858-63-36
fax. 033 858-69-91
parter, stanowisko obsługi osób niepełnosprawnych
2. Informacje podstawowe:
Zadania z zakresu rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością realizowane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, które znajduje się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Cieszynie ul. Bobrecka 29 (II piętro, pok. 115). Kontakt telefoniczny: (033) 4777 115.Zadania z zakresu rehabilitacji społecznej to m.in.:
- uczestnictwo osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
- zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom z niepełnosprawnością na podstawie odrębnych przepisów,
- likwidacja barier funkcjonalnych,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej,
- sport, kultura, rekreacja i turystyka osób z niepełnosprawnością.
Zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością realizowane są przez Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie.
Dodatkowe informacje udzielane są pod numerem telefonu: 033 851 49 91 wew. 130 lub w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie – parter, biuro obsługi osób z niepełnosprawnością.
3. Osoba z orzeczoną niepełnosprawnością może być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako:
Bezrobotny – oznacza osobę niezatrudnioną i niewykonująca innej pracy zarobkowej; zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej; nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych; posiadającą zameldowanie stałe lub czasowe na terenie działania PUP Cieszyn (tj. na terenie powiatu cieszyńskiego); która ukończyła 18 lat i nie osiągnęła wieku emerytalnego; Osoba z niepełnosprawnością musi być zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej;Poszukujący pracy - posiada przychód w postaci renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej (świadczenia ZUS) bądź zasiłku stałego z Ośrodka Pomocy Społecznej.
W ramach rehabilitacji zawodowej Powiatowy Urząd Pracy udziela swej pomocy w zakresie:
- Pośrednictwa pracy - udzielenie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia (z uwzględnieniem rodzaju schorzenia i wskazań do zatrudnienia) oraz pracodawcom w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych,
- Poradnictwa zawodowego - udzielenie bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia (z uwzględnieniem rodzaju schorzenia i wskazań do zatrudnienia) oraz pracodawcom w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy (z uwzględnieniem rodzaju schorzenia i wskazań do zatrudnienia),
- Szkoleń,
- Staży,
- Prac interwencyjnych,
- Przygotowania zawodowego dorosłych,
- Jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej,
- Zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
- Zwrotu kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób; adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy; zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, rozpoznania przez służby medycyny pracy w/w potrzeb,
- Zwrotu kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu,
- Dofinansowania do wysokości 50 % oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego przez osobę niepełnosprawną na kontynuowanie działalności gospodarczej albo własnego lub dzierżawionego gospodarstwa rolnego.
Wydatki na instrumenty lub usługi rynku pracy, o których mowa powyżej są finansowane w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością zarejestrowanych jako:
bezrobotne – ze środków Funduszu Pracy,
poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu – ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
4. Dokumenty do pobrania:
- Lista zakładów pracy chronionej
- Pozostałe dokumenty do pobrania w zakładce 'Dokumenty do pobrania' w części 'Osoby niepełnosprawne'
5. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych (t. jedn. Dz. U. 2020r.,poz. 426 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. jedn. Dz. U. z 2020r., poz. 1409 z póź. zm.)