W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Do pracy wskocz-sukcesów poczuj moc! - Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie
Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Większość działań projektowych podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Fundusz ten najczęściej kojarzony jest z organizacją szkoleń, warsztatów, staży, lecz został stworzony przede wszystkim by poprawić jakość i dostępność miejsc pracy i możliwości zatrudnienia w Unii Europejskiej. EFS zajmuje się następującymi dziedzinami:
promocją aktywnej polityki rynku pracy mającą na celu przeciwdziałanie i zapobieganie bezrobociu;
zwiększeniem dostępu i uczestnictwa kobiet na rynku pracy.
Projekty
Do pracy wskocz-sukcesów poczuj moc!
Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie w okresie od 01.08.2016 r. do 31.06.2018 r. realizuje w partnerstwie z Gminą Skoczów (Lider Projektu) oraz Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem" projekt konkursowy pn. „Do pracy wskocz-sukcesów poczuj moc!" który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.1 Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, Poddziałanie 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia – konkurs).
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 40 osób bezrobotnych w wieku 30+ o niskich kwalifikacjach, pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie i zamieszkujących obszar Gminy Skoczów, przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i sytuacji uczestników/uczestniczek projektu oraz potrzeb występujących na lokalnym rynku pracy.
Uczestnikami/uczestniczkami projektu mogą być osoby bezrobotne, które spełniają łącznie następujące warunki:
są zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie,
posiadają ustalony II profil pomocy zgodnie z art. 33 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
są powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin),
zamieszkują teren Gminy Skoczów,
posiadają niskie kwalifikacje.
Projekt jest w szczególności skierowany do osób, które wychowują co najmniej jedno dziecko do 6 r.ż. lub dziecko niepełnosprawne do 18 r.ż., są osobami z niepełnosprawnościami, są kobietami powyżej 40 r.ż., są długotrwale bezrobotne.
W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia:
poradnictwo zawodowe,
dziewięciodniowe warsztaty „Wskocz do pracy",
praca zespołowa z doradcą zawodowym i specjalistą ds. kontaktów z pracodawcami,
prace interwencyjne,
szkolenia indywidualne,
staże,
dofinansowanie wynagrodzenia uczestników/uczestniczek powyżej 50 r.ż.
Efektem realizacji projektu będą następujące wskaźniki produktu:
liczba osób bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych, objętych wsparciem w programie: 40 (22K, 18M);
liczba osób długotrwale bezrobotnych objętych wsparciem w programie: 11 (6K, 5M);
liczba osób w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie: 7 (4K, 3M);
liczba osób o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie 40 (22K, 18M).
W projekcie zaplanowano osiągnięcie następujących wskaźników rezultatu:
liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu: 20 (11K, 9M);
liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu: 8 (5K, 3M);
odsetek uczestników długotrwale bezrobotnych, którzy podejmą prace w okresie trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa): 35%;
odsetek uczestników o niskich kwalifikacjach, którzy podejmą prace w okresie trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa): 36%;
odsetek uczestników z niepełnosprawnościami, którzy podejmą pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa): 17%;
odsetek uczestników nie kwalifikujących się do żadnej z powyższych grup docelowych, którzy podejmą pracę w okresie do trzech miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa): 43%.
Wartość projektu: 636 661,93 zł Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 430 769,89 zł
Wniosek o dofinansowanie dla projektu pn. „Do pracy wskocz – sukcesów poczuj moc!" został złożony przez Gminę Skoczów - Lidera Projektu w partnerstwie z Powiatem Cieszyńskim/Powiatowym Urzędem Pracy w Cieszynie oraz Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem" do konkursu ogłoszonego we wrześniu 2015 r. przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. We wrześniu 2015 r. został podpisany list intencyjny, a w czerwcu 2016 r. umowa partnerska na rzecz realizacji projektu. Ocenę formalną pozytywnie przeszło 221 projektów. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 51 projektów wśród, których znalazł się projekt pn. „Do pracy wskocz ¬– sukcesów poczuj moc!"