Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie cieszyńskim (I)
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Priorytet I – Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 - Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.1.1 – Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego).
Projekt skierowany był do 494 osób bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie, dla których zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został ustalony I lub II profil pomocy oraz które nie uczestniczyły w kształceniu lub szkoleniu - tzw. młodzież NEET.
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych w wieku 18-29 lat pozostających bez pracy w powiecie cieszyńskim.
W ramach projektu realizowano następujące formy wsparcia: - pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe, którymi objęci zostaną wszyscy uczestnicy projektu,
- staże,
- przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- szkolenia,
- bony szkoleniowe,
- bony na zasiedlenie.
Wszyscy uczestnicy/czki projektu zostali objęci wsparciem zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, poprzez dostosowanie do indywidualnych potrzeb usługami, pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym, z uwzględnieniem stopnia oddalenia od rynku pracy, tj. ustalonym profilem pomocy, a także z uwzględnieniem Indywidualnego Planu Działania.
Projekt realizowany był w trybie pozakonkursowym od 01 lutego 2015r. do 31 grudnia 2015r.
Wartość projektu: 3 504 300,00 zł
Dofinansowanie z UE: 2 953 600 zł
Projekt zakładał: - dla osób niepełnosprawnych – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 17% (na dzień 30.12.2015r. - 61,5%)
- dla osób długotrwale bezrobotnych – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 35% (na dzień 30.12.2015r. – 49,3%)
- dla osób o niskich kwalifikacjach – wskaźnik efektywności zatrudnieniowej na poziomie co najmniej 36% (na dzień 30.12.2015r. – 46,1%)
- ogólny wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla uczestników nie kwalifikujących się do żadnej z poniżej wymienionych grup docelowych – na poziomie co najmniej 43% (na dzień 30.12.2015r. – 47,4%)
Warto zauważyć, że do efektywnych zatrudnieniowych zaliczano tylko umowy o pracę na co najmniej ½ etatu i okresie nie krótszym niż 3 miesiące a w przypadku umów zlecenia brano pod uwagę wyłącznie te zawiązane na okres najmniej 3 miesięcy, których wartość wynosiła co najmniej 3-krotność minimalnego wynagrodzenia. Pomiar efektywności zatrudnieniowej będzie trwał do końca lutego 2016r.