Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Większość działań projektowych podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Fundusz ten najczęściej kojarzony jest z organizacją szkoleń, warsztatów, staży, lecz został stworzony przede wszystkim by poprawić jakość i dostępność miejsc pracy i możliwości zatrudnienia w Unii Europejskiej.
EFS zajmuje się następującymi dziedzinami:
  • promocją aktywnej polityki rynku pracy mającą na celu przeciwdziałanie i zapobieganie bezrobociu;
  • przeciwdziałaniem zjawisku wykluczenia społecznego;
  • kształceniem ustawicznym;
  • rozwojem przedsiębiorczości;
  • doskonaleniem kadr gospodarki;
  • zwiększeniem dostępu i uczestnictwa kobiet na rynku pracy.

Projekty

Młodzież stela na staż się wybiera

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VI – Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Poddziałanie 6.1.1 - Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy).

Projekt skierowany był do 34 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie, które nie ukończyły 30 roku życia i w szczególności nie posiadają kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego.

Celem głównym projektu było uzyskanie zatrudnienia przez co najmniej 14 uczestników/uczestniczek projektu do 3 miesięcy od ukończenia w nim udziału.

W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
  • opracowanie Indywidualnego Planu Działania każdego uczestnika/uczestniczki
  • pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe dla uczestników/uczestniczek projektu,
  • organizacja 3 dniowych warsztatów (łącznie 9 godzin) z zakresu techniki efektywnego poszukiwania pracy/miejsca stażu wraz z omówieniem zasad odbywania stażu (prawa i obowiązki) oraz warunków jakie musi spełnić organizator stażu,
  • sześciomiesięczne staże, w okresie którego przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
  • Refundacja kosztów związanych z dojazdem  na warsztaty oraz części kosztów dojazdu do miejsca odbywania stażu i z powrotem do miejsca zamieszkania.
Finalnie udział w projekcie zakończyło 35 osób (22 kobiety, 13 mężczyzn). 29 uczestników/uczestniczek (20kobiet, 9 mężczyzn) podjęło dzięki niemu zatrudnienie – przekłada się to na 82,9% efektywność zatrudnieniową. Warto zauważyć, że do efektywnych zatrudnieniowych zaliczano tylko umowy o pracę na co najmniej ½ etatu i okresie nie krótszym niż 3 miesiące a w przypadku umów zlecenia brano pod uwagę wyłącznie te zawiązane na okres najmniej 3 miesięcy, których wartość wynosiła co najmniej 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.
Osiągnięte rezultaty potwierdzają skuteczność zastosowanej formuły opartej na poszukiwaniu przez uczestników/czki swojego organizatora stażu i pobudzania aktywnej postawy na rynku pracy.

Projekt realizowany był w okresie: 1 luty 2015r. – 31 październik 2015r.