W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 + zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie (II) - Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie
Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
Większość działań projektowych podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Fundusz ten najczęściej kojarzony jest z organizacją szkoleń, warsztatów, staży, lecz został stworzony przede wszystkim by poprawić jakość i dostępność miejsc pracy i możliwości zatrudnienia w Unii Europejskiej. EFS zajmuje się następującymi dziedzinami:
promocją aktywnej polityki rynku pracy mającą na celu przeciwdziałanie i zapobieganie bezrobociu;
zwiększeniem dostępu i uczestnictwa kobiet na rynku pracy.
Projekty
Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 + zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie (II)
Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie w okresie od 01.02.2016 r. do 31.12.2016 r. realizował projekt pozakonkursowy pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30 + zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie (II)", który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 7.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Priorytet VII – Regionalny Rynek Pracy, Działanie 7.2 – Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia – projekty pozakonkursowe (dla publicznych służb zatrudnienia)).
Celem projektu było zwiększenie możliwości zatrudnienia osób powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie jako bezrobotni, dla których został ustalony I lub II profil pomocy w rozumieniu art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W ramach projektu wsparciem objęto 325 osób bezrobotnych, które ukończyły 30 roku życia i były zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie, dla których został ustalony I lub II profil pomocy należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
osoby powyżej 50 roku życia,
kobiety,
osoby z niepełnosprawnościami,
osoby długotrwale bezrobotne,
osoby o niskich kwalifikacjach.
Wszyscy uczestnicy projektu byli obejmowani wsparciem zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym identyfikacją stopnia oddalenia od rynku pracy, czyli ustaleniem profilu pomocy oraz przygotowaniem bądź aktualizacją Indywidualnego Planu Działania (IPD) i w konsekwencji realizacją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.
W ramach projektu oprócz wymienionych wyżej usług rynku pracy (pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe) realizowane były następujące formy wsparcia:
staże,
przyznawanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
szkolenia „ABC Przedsiębiorczości" dla osób, którym zostaną przyznane środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej,
szkolenia grupowe,
refundacje kosztów wyposażonego lub doposażonego stanowiska pracy,
prace interwencyjne.
Dzięki realizacji projektu zakłada się, że odsetek uczestników, którzy podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy następujących po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie (efektywność zatrudnieniowa) wyniesie co najmniej:
33% w przypadku osób z niepełnosprawnościami,
30% w przypadku osób długotrwale bezrobotnych,
38% w przypadku osób o niskich kwalifikacjach,
33% w przypadku osób w wieku 50 lat i więcej,
39% w przypadku kobiet,
43% w przypadku osób niekwalifikujących się do żadnej z wyżej wymienionych grup.
Ponadto w ramach projektu:
Zostało utworzonych 32 miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej,
już 165 osób podjęło pracę lub rozpoczęło prowadzenie działalności na własny rachunek, po opuszczeniu projektu,
38 osób uzyskało kwalifikacje po opuszczeniu projektu, potwierdzone zewnętrznym egzaminem.
Wartość projektu wynosiła 2 119 753,80 zł, w tym wkład Europejskiego Funduszu Społecznego wynosił 1 801 790,70 zł.